ВЪВЕДЕНИЕ
Народните читалища в България имат повече от 160 годишна история. Още през 1997 година евроексперти разпознаха в читалищата на България уникалния феномен на културния и духовен живот във всички населени места на страната. Днес читалищата са над 3500 в цялата страна, а читалищните дейци са над 400 000.
Народните читалища са традиционни самоуправляващи се културно-просветни сдружения, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи. Съгласно Закона за народните читалища те са юридически лица с нестопанска цел. В тяхната дейност могат да участват всички физически лица без оглед на ограничения на възраст и пол, политически и религиозни възгледи и етническо самосъзнание.
Читалищата се управляват от общото събрание, състоящо се от всички негови членове, имащи право на глас. Съгласно чл. 14 (2) от Закона за народните читалища решенията на общото събрание са задължителни за другите органи на читалището.
Годишната програма за развитие на читалищната дейност в Община Вълчи дол за 2024 г. е разработена в изпълнение на разпоредбите на чл.26а, ал.2 от Закона за народните читалища и въз основа на направените от читалищните настоятелства в Община Вълчи дол предложения за дейността им през 2024 година и е съобразена със стратегическите документи за развитието на общината.
РАЗДЕЛ І. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
В община Вълчи дол до 2023 г. съдебно регистрирани и вписани в Регистъра на народните читалища към Министерството на културата са всичко 18 читалища.
Финансирането на читалищата е регламентирано в Закона на народните читалища и се осъществява чрез:
- Държавна субсидия, която е за подпомагане на дейността на читалищата, за делегираните от държавата дейности за заплати, други възнаграждения и плащания на персонала, осигурителни вноски и издръжка, както и средства, съгласно ЗЗБУТ /Закон за здравословни и безопасни условия на труд/, ремонт, поддръжка, компютърно оборудване и художествено творческа дейност и е разпределена, съгласно указанията от Министерството на културата към комисиите, съставени съобразно изискванията на чл.23 от ЗНЧ.
- Общинско финансиране - допълваща общинска субсидия за обезпечаване на дейности, предложени в представените насоки. Съгласно указанията на Министерството на финансите за съставянето и изпълнението на бюджетите на общините и на сметките за средства от европейски съюз, следва да се има в предвид, че субсидираната численост не е щатна численост, а е натурален показател, съгласно който се определя годишният размер на средствата за финансиране на съответното читалище.
Субсидиите на читалищата се разпределят при строго спазване на Закона за народните читалища и изработения от Министерството на културата и съгласуван с Министерството на финансите и НСОРБ „Механизъм за разпределяне на общинската субсидия за читалищата”.
Читалищно настоятелство се задължава да спазва всички изисквания на Наредбите на Общински съвет – Вълчи дол.
Народните читалища са основен и стабилен фактор в развитието на местната култура, в частност и като цяло на българската култура. Все повече те се очертават не само като културни центрове, но и като такива на гражданското общество.
В по-голямата си част сградният читалищен фонд е остарял и се нуждае от голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето конструктивни проблеми, прилагане на мерки за енергийна ефективност и модернизиране. Наложителна е частична подмяна на дограма, подмяна на счупени цигли на покриви, измазване и шпакловка на влажни помещения, оборудване с липсващи мебели и завеси.
От осъвременяване се нуждае и техническата база на читалищата. Липсва интернет връзка при наличие на компютри.
Възможностите за работа в читалищата са:
• Културно- етническо разнообразие;
• Получаване на средства от общинския бюджет и чрез общински бюджет по единни разходни стандарти за финансиране на делегираните от държавата дейности;
* Добро сътрудничество с общинската администрация;
* Допълнителна целева субсидия за читалищата;
• Нарастване броят на доброволческите акции на младите хора, активно участващи в читалищните дейности.
Слабости :
• Застаряващо население и обезлюдяване;
• Недостатъчно развит икономически регион;
• Недостатъчни умения за разработване и печелене на проект;
• Липса на финансов ресурс за развиване на нови форми на дейност, поддръжка и ремонт на сградния фонд;
· Липса на интерес и инициативност към търсене и развиване на нови форми на читалищна дейност;
• Липса на технически средства.
Именно с това са свързани и основните проблеми, пред които са изправени читалищата в Община Вълчи дол. Възможности за тяхното решаване ще се търсят чрез привличане на целеви средства, чрез кандидатстване по оперативни програми.
РАЗДЕЛ ІІ. ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ И ПРИОРИТЕТНИ ЗАДАЧИ
Главна цел е утвърждаване на читалищата в община Вълчи дол като културно-просветни средища с активни културни, информационни, социални и граждански функции.
Основните направления и приоритетните задачи в читалищната дейност са регламентирани и произтичат от Закона за народните читалища.
Те са ориентирани към развитието и обогатяването на културния живот в общината и задоволяването на потребностите на гражданите чрез:
· съхранение, укрепване и развитие на традициите на българския народ;
· възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание и на културната идентичност;
· обмен между културите на различните етноси;
· разширяване на знанията на гражданите;
· осигуряване на достъп до информация и разнообразен книжен фонд;
· насърчаване на социалното единство и солидарността между различните социални групи;
· партниране на местното самоуправление в развитието на обществените и в частност на културните процеси.
Основни дейности за постигане на приоритетите:
· уреждане и поддържане на библиотеки, читални, както и създаване и поддържане на електронни информационни мрежи;
· развиване и подпомагане на любителското художествено творчество – музикално, танцово;
· концерти, чествания и младежки дейности;
· събиране, съхраняване и разпространяване на сведения за родния край;
· събиране и съхраняване на предмети от бита, реликви, исторически, архитектурни и др. вид експонати и по-нататъшно обогатяване на съществуващите такива.
РАЗДЕЛ ІІІ. ДЕЙНОСТИ ПО ПРОГРАМАТА
В изпълнение на Закона за народните читалища, както и на Програмата на Община Вълчи дол за развитие на читалищната дейност, тези институции работят в следните основни насоки и направления:
1. Библиотечно – информационна дейност.
Мисията на читалищната библиотека е да бъде посредник между информацията и потребителите в един бързо променящ се свят, да работи за превръщането й в развит културно - информационен център, отговарящ на съвременните потребности на гражданите от широка информация, осигуряващ равен достъп на всички.
Дейностите ще бъдат насочени към:
1.1 Поддържане и обогатяване на библиотечния фонд.
1.2 Подобряване работата с читателите – увеличаване броя на читателите и на читателските посещения, осигуряване на събираемостта на абонаментната такси.
1.3 Организиране на мероприятия за честване на исторически събития и личности.
1.4 Провеждане на срещи с автори и литературни четения.
1.5 Подобряване условията в читалните.
В своята мащабна културна политика и мисия библиотеките по места ще имат една основна цел - чрез всички възможни съвременни форми да разкриват богатството на книгата и информацията, да поддържат импулса за разпространение на културни ценности.
Това е една от основните дейности за читалищата като културни институции. Чрез нея те се включват в националната мрежа от публични библиотеки у нас и съдействат за развитието на обществото, като осигуряват достъп до многобройни и разнообразни сфери на знание, идеи и мнения, и до информация; реализират концепцията за учене през целия живот; удовлетворяват потребностите на отделната личност и създават възможности за нейното развитие. Изпълнявайки тези функции, читалищата играят важна роля за развитието на демократичното общество у нас.
През 2023 г. библиотечният фонд на читалищата в Община Вълчи дол наброява около 111 000 тома. За 2024 г. също се предвижда обогатяването му чрез закупуване на книги от средствата по читалищните бюджети, изготвяне на проектни фишове за книги, предоставени от Министерството на културата, както и дарения, спонсорство.
Броят на обслужените читатели не е намалял драстично.Устойчивостта на този показател в се дължи, както на засилен читателски интерес , така и на доставянето на книги по домовете от страна на библиотекарите.
В читалищната мрежа няма регистрирани музейни колекции, съгласно Наредба
№ Н-9 от 27.04.2012 г на Министерството на културата за реда за създаването и управлението на обществени колекции. Налични са етнографски любителски сбирки, свързани с бита и поминъка на местните общности като в с.Есеница, с.Генерал Киселово, с.Метличина, с.Добротич.
2. Развитие на любителска художествено-творческа дейност и школи и клубове по интереси.
Една от най-важната и съществена част от дейността на читалищата е грижата за развитие на любителското художествено творчество. В тази връзка ролята на читалището при създаването, укрепването и възпроизвеждането на традициите и културата по места е незаменима.
Активно е участието на художествените колективи на читалищата в местните празници и фестивали, което е още едно доказателство, че читалищата винаги са имали водещо място в съхранението и опазването на българските културни традиции.
Основните акценти в тази насока са:
- опазване на фолклора и традиционното народно богатство и създаване на условия и възможности за тяхното развитие и популяризиране чрез всички възможни форми;
- целенасочена работа по възстановяване на празнично-обредния календар и местните традиции и обичаи, ритуали, поминък и др., стремеж към разширяване обхвата на създадените тематични празници в общината.
· разширяване на художествено-творческото направление - чрез традиционни общодостъпни форми на участие в културния живот на читалището и общината - национални и международни прояви. Усилията ще бъдат насочени към търсене на различни форми за откриване и изява на творческите заложби у децата и възрастните, чрез участието им в читалищните колективи за народни танци, изворен фолклор, литературни клубове, детски вокални групи, школи по модерен балет и др. Участниците в любителските формации задоволяват определени свои потребности, но те са важна част при формирането на културното пространство в общината.
Общината ще продължи да подкрепя читалищата при реализиране на основните им дейности и развитието на съвременни форми на работа, съобразени със заложените културни параметри и постигащи съвременна визия на читалищната дейност.
Наложително е да продължи диалогът за постигане на добри взаимоотношения между читалищата, културните и образователни институти, местните власти, неправителствените организации и бизнеса по места за реализиране на съвместни и общи програми и проекти. Новите взаимоотношения между читалищата и останалите партньори създават условия за тяхната по-голяма самостоятелност и автономност, способстват за превръщането им във фактор на обществения диалог.
По традиция читалищата в Община Вълчи дол са основното място за развитие на любителското творчество. В тях съществуват и развиват дейност различни по своя обхват любителски формации. В голямата си част това са основно фолклорни състави – танцови и певчески, групи за автентичен фолклор, групи за обработен фолклор, групи за обичаи, коледарски групи, лазарски групи и индивидуални изпълнители.
В това направление по отношение на възрастовия показател се забелязва тенденцията на основно присъствие на младото поколение – предимно деца и младежи в учаща се възраст. Присъствието и участието на хора в активна работна възраст се наблюдава основно в танцовите състави, и то предимно фолклорни, а в певческите групи са основно хората в пенсионна възраст.
Читалищата участват активно в Културния календар на Община Вълчи дол, като предлагат широк кръг от културни дейности – концерти и чествания.Те са основен организатор на всички празници на общността и реализатори на местните събития. Дейностите често се осъществяват съвместно с кметствата и пенсионерските клубове. За обезпечаване на дейността си в това направление, част от читалищата сключват граждански договори с художествени ръководители за постигане на по-добри резултати.
Индивидуални планове, по които ще работят читалищата през 2024г. са както следва:
№ |
Име на читалище/самодеен колектив |
Участия, мероприятия и изяви на самодейните колективи през 2024 г. |
|
1. НЧ „Димитър Благоев -1907“, гр. Вълчи дол |
|||
|
ЖПФГ „Теменуга” |
1.Празнуване на традиционните празници от народния календар –Лазаров ден, Цветница, и Великден, празник на град Вълчи дол, Коледен концерт, пресъздаване на обичаи и др.; 2.Организиране на опознавателни екскурзии; 3.Среща за запознаване на децата от 1-ви до 4-ти клас с работата на литературния фонд на библиотеката; 4.Участие в общински, областни и национални събори. |
|
|
Клуб за български народни танци „Жарава” |
||
|
Школа за народни танци „Пламъче” |
||
|
|
||
2. НЧ „Светлина- 1927“, с. Бояна |
|||
|
Детска група „Светулки”- 8 деца |
1.Празнуване на Бабин ден със седянка; 2.Отбелязване годишнина от обесването на Васил Левски с табло и сбирка; 3.Отбелязване Деня на самодееца; 4. Изработка на мартеници и изложба с тях; 5. Изготвяне на табло за Трети март; 6.Честване 8-ми март и Първа пролет; 7.Отбелязване Деня на хумора и шегата; 8. Лазаруване с децата от селото; 9. Празнуване на Възкресение Христово/Великден/ с конкурс „Борак”; 10.Честване 24-ти май-беседа за делото на Св.св.Кирил и Методий; 11. Отбелязване на Първи юни ; 12.Изготвяне табло за 2-ри юни ; 13.Стартиране лятното училище при детската школа; 14. Отбелязване на Деня на Съединението и Деня на Независимостта на България; 15. Отбелязване на Деня на възрастните хора; 16. Изготвяне табло за Деня на народните будители; 17.Честване Деня на християнското семейство-беседа; 18. Изработка на коледна украса и посрещане на Коледа с децата от селото; 19. Участие на самодейния състав във фолклорни събори. |
|
|
|
||
3. НЧ „Отец Паисий - 1927“, с. Брестак |
|||
|
Детска вокална група „Гайдарчета” |
1.Отбелязване годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев с литературно четене във фоайето на читалището: 2.Отпразнуване на Деня на родилната помощ „Бабин ден“; 3.Отпразнуване на Трифон Зарезан; 4.Отбелязване 151 г. от гибелта на Васил Левски: 5.Отпразнуване на Деня на самодееца. Творчески срещи с известни читалищни самодейци, фолклорния клуб за автентични песни. Изработка на мартеници с децата от селото; 6.Честване 147 г. от освобождението на България. 7.Международен ден на жената с изложби на рисунки на тема „ Жената-извор на вдъхновение и красота” и „Мама”; 8.„Пролетна красота”- среща с децата от селото; 9.Виц маратон на тема „Светът е оцелял, защото се е смял”; 10.Международен ден на детската книга; 11.Пресъздаване обичая „Лазаруване” ; 12.Отпразнуване на Великден - боядисване на яйца с децата; 13.Отбелязване на 6-ти май-Гергьовден, Ден на храбростта и българската армия; 14.Почитане паметта на загиналите във войните; 15.Отбелязване Деня на Европа; 16.Ден на библиотекаря-„Библиотекар за един ден”- празник в читалищната библиотека; 17.Тържество по случай Деня българската просвета и култура и на славянската писменост; 18.Отбелязване на Деня на детето – детски празник с игри, викторини и забавления; 19.„Моето родословно дърво”/Завръщане към корените/. Конкурс за деца и младежи за рисунка. 20.Вечер, посветена на Паисий Хилендарски-живот и дело, и „Към ония, които желаят да прочетат и чуят написаното в „История славянобългарская”; 21.„Моят свят, в моето населено място”-лятна работа с децата/ творческа работилница, детска читалня, кино, екскурзии, рецитали/; 22.Отбелязване 135г. от рождението на Дора Габе; 23.Вечер, посветена на живота и творчеството на Димитър Талев, по случай 125г. от рождението му; 24.Отбелязване Деня на съединението и Деня на независимостта/Прочит на манифеста към българския народ/; 25.Отбелязване на Деня на възрастните хора; 26.Ден на народното творчество-среща със самодейци; 27.Отбелязване Деня на народните будители; 28.Отпразнуване на Празника на селото с тържествен концерт в салона на читалището; 29.Благотворителен базар; 30.Отбелязване 143 г. от рождението на Йордан Йовков; 31. Коледни и новогодишни празници - тържества в салона на читалището. Конкурс за рисунка на тема „Моята вълшебна Коледа”. |
|
|
Детска театрална група „Бряст „ |
||
|
Клубове : „Сръчни ръце” и „Родолюбие” |
||
4. НЧ „Изгрев- 1927“, с. Войводино |
|||
|
Женска певческа фолклорна група -17 жени |
1.Участие в Общинския преглед на любителското творчество; 2.Отпразнуване на празника на селото; 3.Участие в събори на населените места от Община Вълчи дол, регионални и национални фолклорни изяви; 4.Организиране и честване на традиционните празници. |
|
|
|
||
5. НЧ „Наука- 1913“, с. Генерал Колево |
|||
|
Детска група за танци – 8 деца |
1.Изготвяне табло за живота и делото на Христо Ботев; 2.Отпразнуване на Деня на родилната помощ; 3.Обсъждане разказите на Йордан Йовков и четене на автобиографията му с жители от селото; 4.Отпразнуване Трифон Зарезан по традиция; 5.Отбелязване на годишнина от обесването на Васил Левски с табло; 6.Празник на баба Марта- изготвяне мартенички с децата от селото; 7.Отбелязване на Националния празник на България с табло; 8.Честване на Международен ден на жената; 9.Подготовка на изложба на български шевици и плетива, изработени от жените от селото; 10.Посрещане на Първа пролет; 11.Отпразнуване на Международния ден на хумора и шегата с карикатури; 12.Отбелязване Международния ден на детската книга - четене на приказки с децата от селото; 13.Изготвяне табло за Деня на Европа; 14.Отбелязване професионалния празник на библиотекаря; 15.Отбелязване на Деня българската просвета и култура и на славянската писменост – табло за живота и делото на Св.св.Кирил и Методий; 16.Отбелязване на Деня на Христо Ботев - изготвяне на табло, четене автобиографията му и стихове; 17.Организиране на конни състезания; 18. Среща на жените от селото с медицинско лице на тема „Здравни проблеми при жената; 19. Табло, по случай 6-ти септември -Ден на Съединението; 20. Среща- разговор, посветена на Деня на Независимостта; 21.Отпразнуване на Деня на възрастните хора; 22.Литературна вечер, посветена на Пейо Яворов-четене на стихове; 23.Отбелязване деня на българския лекар; 24.Отбелязване Деня на народните будители с табло.Четене на автобиографията на Васил Априлов с жени от селото; 25.Обсъждане живота и творчеството на Паисий Хилендарски; 26. Изработка на коледна украса и отпразнуване на Рождество Христово; 27. Участия на детската група за танци в събори и фестивали : – събор на село Стефан Караджа „Пеем и танцуваме” – Общински фолклорен събор и др. – Областни и национални |
|
6. НЧ „Асен Златаров 1937“, с. Генерал Киселово |
|||
|
Група за обработен фолклор Коледарска група Лазарска група Хоротека |
1.Отбелязване Деня на родилната помощ „Бабин ден с тематична вечер на тема „Ти живота си ни дала”; 2.Посрещане на Баба Марта с децата от детската градина и самодейците, изработка на мартеници и участие в конкурс за мартеници; 3.Отбелязване празника на самодееца с подходяща програма; 4.Отбелязване Деня на майката и жената; 5.Лазаруване с децата от селото; 6.Великденска изложба на яйца, козунаци и погачи; 7.Детско шоу с децата от детската градина по случай 1-ви юни на тема „Детство мое”; 8.Отбелязване на 2-ри юни – Ден на Ботев и загиналите във войните с поднасяне на цветя пред паметниците; 9.Отпразнуване на Празника на селото – „Кръшно се хоро извило”; 10.Отбелязване на Деня на пенсионера и Деня на християнското семейство; 11.Коледуване и посрещане на Дядо Коледа - детско коледно шоу с децата от детската градина; |
|
7. НЧ „Никола Йонков Вапцаров- 1928“, с. Есеница |
|||
|
Женска певческа група -15 жени |
1.Литературно четене за живота и делото на Х.К.Андерсен. 2.Отпразнуване на Деня на родилната помощ – „Бабин ден“ с песни и народни хора; 3.Провеждане на беседи с възрастното население на медицински теми; 4.Отпразнуване на Трифон Зарезан-общоселски празник-зарязване на лозята; 5.Изготвяне табло за живота и делото на Апостола на свободата – Васил Левски, отбелязване 151 г. от неговата гибел; 6.Изложба на мартеници, изработени от ученици и посрещане на Баба Марта с децата от ЦДГ„Слънце”; 7.Отпразнуване Деня на самодееца; 8.Отбелязване на Националния празник на България 3-ти март - 147 г от Освобождението на България от османско иго; 9.Отпразнуване на Международния ден на жената; 10.Посрещане на Първа пролет с населението с детско шоу; 11.Лазаруване с детската група; 12.Отпразнуване на Международния ден на ромите, пресъздаване на обичая Едерлези; 13.Отбелязване на Международния ден на хумора и шегата; 14.Отбелязване седмицата на детската книга и изкуство; 15.Литературно четене, по случай 148г. от Априлското въстание; 16.Организиране изложба на боядисани яйца; 17.Отпразнуване на празника на селото – Гергьовден; 18.Поднасяне на венци пред паметника на загиналите в Балканската война; 19.Отбелязване на професионалния празник на библиотекаря; 20.Рецитал, посветен на Деня българската просвета и култура и на славянската писменост; 21.Отпразнуване на Деня на детето – рисунка на асфалт пред читалището; 22.Тематична вечер, посветена на 148 г. от смъртта на Христо Ботев; 23.„Здравей ваканция” – откриване лятната работа с деца – занимателни игри, походи, четене на книги; 24.Отбелязване на Деня на съединението с тематична вечер; 25.Отбелязване на Деня на независимостта на България; 26.Отпразнуване на Деня на възрастните хора; 27.Отбелязване на Деня на народните будители с рецитал на ученици; 28.Украсяване на новогодишната елха и отпразнуване на Коледно- новогодишните празници с населението; 29.Участие на самодейците в събори и фестивали. |
|
|
Детска група за лазарски песни – 8 деца |
||
|
Детска група за танци – 15 деца |
||
8. НЧ „Христо Ботев- 1929“, с. Изворник |
|||
|
Женска певческа група – 8 жени |
1.Отпразнуване Деня на родилната помощ – „Бабин ден“ с песни, хора и постановки; 2.Среща-разговор с деца от селото на тема „Как да се държим в обществото”; 3.Отпразнуване на Трифон Зарезан; 4.Литературно четене с деца на стихове, посветени на Апостола на свободата Васил Левски, изготвяне на табло за живота и делото му; 5.Отпразнуване на Баба Марта и Ден на самодееца с деца от селото; 6.Отбелязване на 3-ти март; 7.Отпразнуване на Международния ден на жената; 8.Среща разговор с деца от селото, посветена на Деня на хумора и шегата; 9.Отбелязване на Международния празник на ромите; 10.Отбелязване на Деня българската просвета и култура и на славянската писменост с рецитал; 11.Отпразнуване на 1-ви юни с детска дискотека за децата от селото; 12.Четене на стихове от Христо Ботев, по случай 2-ри юни; 13.Отбелязване на Деня на съединението с тематична вечер и Деня на независимостта с табла; 14.Вечер на любовната поезия - среща разговор с младите хора от селото; 15.Отпразнуване на Деня на възрастните хора; 16.Програма, посветена на Деня на народните будители с деца от селото. Запознаване с живота и делото на Добри Чинтулов; 17.Отпразнуване на коледно – новогодишните празници с населението. |
|
|
Детска група за танци – 6 деца |
||
9. НЧ „Христо Ботев 1914“, с. Искър |
|||
|
ЖПФГ „Пагане”- 10 човека |
1.Отпразнуване на Деня на родилната помощ - „Бабин ден“; 2.Отпразнуване на Трифон Зарезан и свети Валентин; 3.Изготвяне на табло, посветено на Апостола на свободата – Васил Левски; 4.Посрещане на Баба Марта – изработка на мартеници; 5.Отбелязване Деня на самодееца; 6.Отбелязване на Националния празник на България; 7.Отпразнуване на Международния ден на жената; 8.Отпразнуване на Първа пролет; 9.Отбелязване Деня на библиотекаря; 10.Участие в подготовката за празника на с.Искър-2 юни и тържествено отбелязване 110г. от основаването на читалището; 11.Отпразнуване на Деня на възрастните хора; 12.Отбелязване Деня на християнското семейство; 13.Отпразнуване на Коледно-новогодишните празници; 14.Участие на ЖПГ във фолклорни събори и фестивали. |
|
|
|
||
10. НЧ „Христо Ботев- 1920“, с. Калоян |
|||
|
Женска певческа група за автентичен фолклор- 10 участника |
1.Отпразнуване на Деня на родилната помощ – „Бабин ден“, чества се от 1950 година като традиция; 2.Отпразнуване на Трифон Зарезан; 3.Четене разказите на Йордан Йовков и събеседване със самодейците; 4.Изготвяне на табло, по случай 3-ти март; 5.Четене на стихове, изготвяне табло за живота и делото на Васил Левски; 6.Отпразнуване на Деня на самодееца; 7.Отбелязване на Националния празник на България; 8.Отпразнуване на Международния ден на жената; 9.Отбелязване на Първа пролет; 10.Поднасяне цветя пред паметника на загиналите в Балканската война; 11.Отбелязване професионалния празник на библиотекаря; 12.Заря, рецитал и поднасяне венци, по случай 2-ри юни; 13.Изготвяне на табло, посветено на Деня на независимостта на България – 6-ти септември; 14.Отпразнуване на Деня на възрастните хора – вечер посветена на Пейо Яворов; 15.Отпразнуване на Коледно-новогодишните празници; 16.Участия на ЖПГ в събори с конкурсен и без конкурсен характер. |
|
11. НЧ „Зора 1928“, с. Караманите |
|||
|
Женска фолклорна група „Мъниста“ -10 жени |
1.Отпразнуване на Деня на родилната помощ - „Бабуване”; 2.Изготвяне табло за отбелязване 151г. от обесването на Апостола Васил Левски; 3.Отбелязване на Деня на самодееца с организиране на творческа среща с изявени читалищни самодейци; 4.Организиране националния празник Трети март; 5.Отбелязване на Международния ден на жената; 6.Лазаруване в селото с групата за лазарски песни; 7.Посрещане на Първа пролет; 8.Участие в организацията за празника на църквата в селото”Св.Св..Кирил и Методий” и празника на селото 24-ти май; 9.Организиране на занимателни игри, спортни мероприятия с децата от селото по случай 1-ви юни - Деня на детето; 10.Работа с децата от селото по лятната програма-излети, състезателни игри; 11.Изготвяне изложба от рисунки на децата на тема „Красотата на есента”; 12.Отбелязване Деня на Съединението; 13.Закриване на творческия сезон със самодейците на читалището; 14.Отбелязване Деня на народните будители; 15.Отпразнуване на Коледно-новогодишните празници с населението; 16.Участие на ФГ „Мъниста” във: – Фолклорен празник „Като жива вода” в гр.Суворово; – Празник на църквата „Св.Св.Кирил и Методий” в селото; – Празник на селото; – ЕАФФ „Евро фолк” гр.Велико Търново; – Фолклорен празник „На чешмата край върбата” в с.Кайнарджа, област Силистра; – МФФ „Искри от миналото” -гр.Априлци; – МФФ „Фолклорен извор” гр.Свищов; – Общински фолклорен празник; – Фолклорен празник „С песните на Калинка Вълчева” гр.Тервел; – Фолклорен празник – „Листопад на спомените” гр.Варна. |
|
|
Група за лазарски песни – 7 деца |
||
|
Коледарска група – 9 самодейци |
||
12. НЧ „Просвета 1926“, с. Михалич |
|||
|
ЖПФГ |
1.Отпразнуване на Деня на родилната помощ - „Бабин ден“ с общоселско тържество с оркестър; 2.Влюбени и лозари – емоции и традиции – тържество; 3.Честване на годишнина от обесването на Васил Левски. Изготвяне табло. Патронен празник на ОУ „Васил Левски“; 4.Изложба на мартеници и картички – саморъчно изработени от деца; 5.Честване на Националния празник на България. Изготвяне на табло; 6.История и бъдеще на празника 8-ми март. „И все пак да подарим цвете” – общоселски празник; 7.„Пролетта дойде” - табло; 8.Отбелязване Международния ден на ромите; 9.Отбелязване на Деня българската просвета и култура и на славянската писменост; 10.Отбелязване Деня на детето – 1-ви юни с викторина; 11.Участия на самодейните състави в събори и фолклорни конкурси; 12.Отбелязване на Деня на възрастните хора. Поздравителна програма към пенсионерите; 13.Отбелязване на Деня на народните будители- табло и гледане на презентация; 14. Коледно тържество. |
|
|
Детска лазарска група |
||
|
|
||
13. НЧ „Елин Пелин 1927“, с. Оборище |
|||
|
|
1.Отпразнуване на Деня на родилната помощ – „Бабин ден“; 2.Отпразнуване на Трифон Зарезан; 3.Празнуване с жените от селото на Международния ден на жената; 4.Организиране на пикник сред природата по повод „Гергьовден; 5.По повод 2-ри юни - деня на Христо Ботев- поднасяне цветя пред паметната плоча в селото; 6.Отпразнуване на Еньовден с беседа за билките; 7.Весела ваканция – лятна работа с децата със занимателни игри, беседи и опознаване на родния край; 8.Празник на храма „Св. Богородица” - 15 август; 9.Отпразнуване на Коледно-новогодишните празници; 10.Изготвяне на тематични кътове и витрини на тема : – Христо Ботев-публицист-революционер – Васил Левски – 3-ти Март – Международен ден на книгата – Ден на Европа – Международен ден за защита на децата – Съединението на България – Ден на Народните будители. |
|
14. НЧ „Просвета 1912“, с. Стефан Караджа |
|||
|
Женска певческа група за обработен фолклор – 10 жени Детска група за танци – 10 момичета |
1.Отбелязване 165 г. от рождението на Т.Каблешков; 2.Отпразнуване на деня на родилната помощ – „Бабин ден“; 3.Отпразнуване Деня на лозаря Трифон Зарезан; 4.Литературно четене и изготвяне табло за живота и делото на Апостола-Васил Левски с деца от ОУ„Климент Охридски”; 5.Посрещане на Баба Марта в ЦДГ„Звездица” и ОУ„Климент Охридски”; 6.Отпразнуване на Деня на самодееца, съвместно с други читалища в общината; 7.Отбелязване на Националния празник на България с рецитал; 8.Отпразнуване на Международния ден на жената; 9.Посрещане на първокласници в библиотеката за отпразнуване на Международния ден на детската книга; 10.Среща-разговор с деца от селото на тема „Какво смешно съм направил”, посветена на Деня на хумора и шегата; 11.Участие на детската група за танци в срещата с деца от селото, по случай Международния ден на ромите; 12.Подготвяне на рецитал, посветен на Деня българската просвета и култура и на славянската писменост; 13.Празнуване на Деня на детето – 1-ви юни, съвместно с деца от ЦДГ; 14.Отбелязване на 2-ри юни, по случай Деня на Ботев – среща разговор, четене стихове; 15.Организиране и участие в XII-я събор на селото „Пеем и танцуваме”; 16.Отбелязване на Деня на Съединението – среща разговор с деца и млади хора от селото; 17.Отбелязване на Деня на независимостта на България; 18.Отпразнуване на Деня на възрастните хора; 19.Отбелязване Деня на народните будители с рецитал на деца от ОУ „Климент Охридски”; 20.Украсяване на новогодишната елха и отпразнуване на Коледно-новогодишните празници с ЦДГ, ОУ и ПГЗГС; 21.Участие на самодейните състави в събори и фестивали. |
|
|
|
||
15. НЧ „Възраждане 1920“, с. Червенци |
|||
|
Самодейна женска певческа група |
1.„Банго Васил“ – съвместна работа с ОУ „Свети Иван Рилски“; 2.Отпразнуване на Деня на родилната помощ – „Бабин ден“; 3.Отбелязване на Деня на пчеларя; 4.Отпразнуване на Трифон Зарезан; 5.Отбелязване на деня на Васил Левски – съвместна работа с ОбУ „Свети Иван Рилски“; 6.Отбелязване на Деня на самодееца; 7.Посрещане на Баба Марта с децата от ЦДГ и ОУ „Свети Иван Рилски”; 8.Отпразнуване на Международния ден на жената; 9.Първа пролет; 10.Отбелязване на Деня на хумора и сатирата; 11.Лазаруване с девойки от селото - „Лазаров ден“; 12.Отбелязване на Националния ден на библиотекаря – отпразнуване в Националната библиотека „П. Славейков“ гр. Варна; 13.Отбелязване на Деня на възрастните хора; 14.Отбелязване на Деня на народните будители; 15.Коледуване по домовете в селото; 16.Новогодишно тържество с децата от ЦДГ и ученици от ОУ,,Иван Рилски’’; 17.Участие на ЖПГ във фолклорни събори и фестивали: – „Като жива вода” гр.Суворово; – Фолклорен събор „Алфатарски багри”; – Фолклорен събор „Кирека пее и танцува; – Фолклорен събор --с. Александрия, общ. Крушари; – Добруджански фолклорен събор „Богородица“; – „Море от ритми“ в гр. Балчик. |
|
|
Лазарска и коледарска група |
||
|
|
||
16. НЧ „Наука 1907“, с. Щипско |
|||
|
Женска певческа група „Щипчански напеви” |
1.Задоволяване на културните потребности на населението, развитие на културния живот в селото, запазване на местните традиции и обичаи. 2.Честване на бележити дати, 3.Организиране празника на селото; 4.Работа на детската лятна занималня „Да сътворим, докато се забавляваме” с децата от селото и гостенчетата през лятото; 5.Организиране и посрещане на Рождество Христово и Нова Година – украса и коледен концерт; 6.Участие на самодейците във общински, областни и национални фестивали и надпявания. |
|
17. НЧ „Христо Ботев 2020”, с.Метличина |
|||
|
Певческа група - 8 жени |
1. Отпразнуване на Деня на родилната помощ, Трифон Зарезан, Великден,Трети март, Осми март, 9 – ти май, Ден на Съединението, Ден на възрастните хора, Нова година и др., съвместно с Пенсионерския клуб „Незабравка” от селото; 2. Тържество по случай 24-ти май; 3.Лятна работа с децата от селото и гостуващите такива; 4.Приятелска среща с членовете на читалището в с.Градница, област Габрово. 5.Тържествено отбелязване празника на селото - Димитровден, съвместно с местната земеделска кооперация; 6.Организиране на родова среща на жителите и техни родственици, напуснали селото, по случай празника на селото 8-ми ноември; 7.Участие на самодейците от групата за автентичен фолклор в : – XXII-ти „Фолклорен изгрев”- Grand Mall -Варна – Общински фолклорен празник; – Събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се смее" с.Тополи;
– Фолклорен фестивал „Фолклорна палитра- гр.Девня. и др. |
|
Всички тези формации имат важно значение не само за развитието на художественото любителско творчество в общината, но и за социализирането и израстването на отделната личност, защото се разглеждат в тясна връзка със свободното време на хората, с концепцията за неформалното образование и за ученето през целия живот. Безспорен е и техният принос за създаването на естествена среда за развитие на културното многообразие и на диалога между етносите.
7. Опазване и популяризиране на нематериалното културното наследство
В съвременния свят нематериалното културно наследство се възприема като основен извор на идентичност. За съжаление обаче голяма част от неговите ценности, като музиката, танца, словото, обредите, съборите или традиционните културни умения са застрашени от изчезване. От една страна съществено участие в този процес има активното налагане на глобализираната международна култура, свързана с техническия и информационен прогрес, а от друга - уязвимият характер на това наследство, крехко и преходно във времето, в повечето случаи съществуващо като факт само в момента на изпълнението или при предаване на умението. Ето защо от особено значение е да се поддържат и насърчават носителите на това нематериално културно наследство, за да могат те да продължат да практикуват дейностите и да предават познанията и уменията си на следващите поколения. В този смисъл важно значение има дейността на читалищата, които от една страна са форум за общуване между различните поколения, а от друга - реализират конкретни проекти и прояви. Особено популярни са възстановките на традиционни обреди и обичаи, свързани с празници от народния календар, като Бабин ден, Трифон Зарезан, Лазаровден, Цветница и Великден, Гергьовден, Еньовден и Коледа.
8. Развитие на културния диалог и обмен
В динамичния и глобализиран свят, в който живеем, мобилността има важно значение както за отделния изпълнител, така и за развитието на местната култура като цяло. Тя съдейства за намирането на нови публики, за усвояването и прилагането на добри практики, за свободното движение на идеи и за създаването на нови партньорства и мрежи.
Участници в общия културен обмен на Община Вълчи дол са и читалищата.
Запазва се тенденцията за 2024г. за участие във фестивали, събори в региона и страната и завоюване на престижни награди и отличия.
Читалищата в общината работят с всички слоеве и групи от населението на общината без оглед на ограничения на възраст и пол, политически и религиозни възгледи и етническо самосъзнание. Особено внимание се обръща на децата и младите хора, а така също и на уязвимите групи сред нас. Разширява се и социалният обхват на читалищната дейност, част от която се насочва към малцинствените общности, маргинализираните групи, хората с увреждания и др. В изпълнение на своите програми читалищата си партнират с всички институции от страната, които работят в областта на социалната политика и културата. По този начин читалищата отговарят на съвременните условия, в които работят и на нуждите на местната общност.
Анализът на дейността на читалищата в общината показва, че те запазват своето място в обществения и в духовния живот на общината , активно са участвали в изпълнението на програмните документи на Община Вълчи дол. Така те съдействат за развитието на гражданското общество и за постигането на нашата обща цел - превръщането на Община Вълчи дол в привлекателно място за живеене и развитие.
РАЗДЕЛ IV. СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩИНСКАТА ПОЛИТИКА ЗА ПРЕВРЪЩАНЕТО НА ЧИТАЛИЩАТА В ЦЕНТРОВЕ ЗА КУЛТУРА И ОБРАЗОВАНИЕ
ü Включване на културните прояви на читалищата в културния календар на Община Вълчи дол;
ü Участие на творческите колективи на читалищата в комплексните културни програми на Община Вълчи дол, посветени на националния и официални празници, исторически дати и годишнини;
ü Предоставяне на открити сцени за участие на деца таланти – възпитаници на читалищата;
ü Иницииране на заседание на Обществен съвет по култура към Община Вълчи дол по проблемите на читалищата.
Тази програма е стъпка в осъществяването на насоките за превръщането на читалищата в модерни, многопрофилни и многоцелеви центрове за култура и образование на територията на Община Вълчи дол. Предвид широкия спектър от дейности, които развиват читалищата и приноса им за обогатяване на цялостния културен живот, дейността им допринася за изграждане на ефективна институционална мрежа с устойчив характер.
ОТЧИТАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕЕТО НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ПРОГРАМАТА
*Индикатори за оценка на изпълнението на Програмата и за изразходваните от бюджета средства в представените доклади за осъществяване читалищните дейности пред Кмета на общината и Общинския съвет, съгласно чл.26а, ал.4 от Закона за народните читалища:
• закупени нови книги;
• брой на читатели;
• брой предоставени компютърни и интернет услуги;
• брой организирани школи, клубове, курсове, кръжоци, групи;
• брой участници в организираните школи, клубове, курсове, кръжоци, групи;
• брой участия в местни, регионални, национални празници и конкурси;
• брой реализирани проекти;
• брой набирателни благотворителни акции за подпомагане на нуждаещи се;
• брой реализирани ремонти по МТБ.
КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР
Културните прояви на читалищата ще се включат в Културния календар на общината за 2024 година.
Предложенията за дейностите на всяко читалище на територията на Община Вълчи дол за 2024 година, са неразделна част от настоящата програма и са приложени, както следва:
Приложение № 1: План за работата на НЧ„Светлина - 1927”, с.Бояна;
Приложение № 2: План за работата на НЧ„Отец Паисий -
Приложение №3: План за работата на НЧ„Д. Благоев -
Приложение №4: План за работата на НЧ„Изгрев - 1927”, с. Войводино;
Приложение №5: План за работата на НЧ„Асен Златаров - 1937”, с.Генерал Киселово;
Приложение №6: План за работата на НЧ„Наука - 1913”, с.Генерал Колево;
Приложение №7: План за работата на НЧ„Н. Вапцаров -
Приложение №8: План за работата на НЧ „Христо Ботев-1929”,с.Изворник
Приложение №9: План за работата на НЧ„Христо Ботев -
Приложение №10: План за работата на НЧ„Зора - 1928”, с.Караманите;
Приложение №11: План за работата на НЧ„Христо Ботев -
Приложение №12: План за работата на НЧ„Просвета - 1926”, с.Михалич;
Приложение №13: План за работата на НЧ„Елин Пелин - 1927”, с.Оборище;
Приложение №14: План за работата на НЧ„Просвета - 1912”, с.Стефан Караджа;
Приложение №15: План за работата на НЧ„Възраждане -
Приложение №16: План за работата на НЧ„Наука - 1907”, с.Щипско;
Приложение №17: План за работата на НЧ„Христо Ботев - 2020”, с.Метличина.
НЧ „Пробуда-1927”с.Добротич не представя План за работата през 2024г, поради неуспешно пререгистриране на новоизбраното читалищно настоятелство от м.март 2023г. до този момент.
Настоящата Годишна програма за развитие на читалищната дейност в Община Вълчи дол за 2024 г. е приета с Решение № 14/30.11.2023 г. на Общински съвет Вълчи дол.
- Написано от: Стилияна Иванова - директор дирекция "Инвестиционна политика и хуманитарни дейностти"
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ гр. ВЪЛЧИ ДОЛ
ПРОТОКОЛ № 7 / 16.02.2024 год. от проведено заседание на ОбС Вълчи дол
Внесено: |
Калоян Цветков- кмет на обшина Вълчи дол |
|
|
Относно: |
5. приемане на План за младежта на Обшина Вълчи дол за 2024 |
година |
|
Основание: |
чл.21,ал.1,т.12 от ЗМСМА и във връзка с чл.16,ал.1 от Закона за младежта |
На основание чл.21,ал.1,т.12 от ЗМСМА и във връзка с чл.16,ал.1 от Закона за младежта, ОбС Вълчи дол приема План за младежта на Община Вълчи дол за 2024 година.
Общ брой общински съветници- 13 Присъствували: 12 Гласували: „за”-12,
- Написано от: Й.Йорданова, дирeктор дирекция "Административно, правно и информационно обслужване“
Утвърдил:
Калоян Цветков
Кмет на Община Вълчи дол
СЪДЪРЖАНИЕ:
I. ВЪВЕДЕНИЕ
1. Визия
2. Основна цел
3. Целеви групи
II. АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА В ОБЩИНАТА
1. Демографска характеристика
2. Образование. Формално и неформално учене.
3. Младежка заетост и икономическа активност.
4. Гражданска активност и младежко доброволчество.
5. Здравословен начин на живот.
6. Физическа активност и спорт.
7. Младежка престъпност.
III. ПРИОРИТЕТИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩИНСКАТА ПОЛИТИКА И МЕРКИ ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ.
ПРИОРИТЕТ 1: Насърчаване на неформалното образование.
ПРИОРИТЕТ 2: Насърчаване на заетостта и подкрепа за млади хора, които не учат, не работят и не се обучават (NEETS).
ПРИОРИТЕТ 3: Насърчаване на ангажираността, участието и овластяването на младите хора.
ПРИОРИТЕТ 4: Развитие и утвърждаване на младежката работа в национален мащаб.
ПРИОРИТЕТ 5: Свързаност, толерантност и европейска принадлежност.
ПРИОРИТЕТ 6: Насърчаване на здравословен и природощадящ начин на живот.
ПРИОРИТЕТ 7: Насърчаване на културата и творчеството сред младите.
IV. ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, КОИТО ДОПРИНАСЯТ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СТРАТЕГИЯ ЗА МЛАДЕЖТА.
V. ОРГАНИЗАЦИЯ И КООРДИНАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ.
VI. ДЕЙСТВИЯ ПО НАБЛЮДЕНИЕ, ОЦЕНКА И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА.
VII. РЕД И НАЧИН ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ НА ПЛАНА.
I. ВЪВЕДЕНИЕ
В изпълнение на чл. 15 и чл. 16 от Закона за младежта, ежегодно кметът на всяка община подготвя, а общинският съвет приема Общински план за младежта, който определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация в съответствие с Националната стратегия за младежта.
Младите хора се сблъскват с все повече и различни предизвикателства, свързани с развитието на съвременните общества и съвременния свят. Въпреки това те не са само пасивни участници в тези световни процеси. Младите хора предизвикват статуквото. Те са лидери, иноватори и създатели на решения на местно, национално и глобално ниво. Техните визия, качества и умения са незаменими за изграждането на по-устойчиви, справедливи и модерни общности. Активното участие на младите хора в икономическия, социален и политически живот на една страна е от ключово значение както за тяхното благополучие, така и за просперитета на страната.
Поради тази причина младежките политики в България очертават системен и цялостен подход за създаване на благоприятни условия за младите българи да бъдат пълноценни членове на обществото и двигатели на позитивна промяна.
Общинският годишен план за младежта на Община Вълчи дол за 2024г. е разработен в съответствие с разпоредбите чл. 15 и чл. 16 от Закона за младежта и следва основните приоритети на политиката за младите хора залегнали в Националната стратегия за младежта (2021-2030г.).
Съгласно чл.16, ал.3 от Закона за младежта Общинския годишен план за младежта на Община Вълчи дол съдържа:
1. Анализ на предизвикателствата пред младежта в общината;
2. Приоритети и специфични цели за провеждане на общинската политика и мерки за постигането им;
3. Описание на дейности, които допринасят за постигане на целите на Националната стратегия за младежта;
4. Организация и координация на дейностите за постигане на целите;
5. Действия по наблюдение, оценка и актуализация на общинския план за младежта;
6. Ред и начин за осигуряване на информация и публичност на плана.
1. Визия
Подобряване качеството на живот на младите хора, живеещи на територията на общината и на условията за постигане на успех на всеки млад човек от една страна и от друга – за инвестиране в младежта и мобилизиране на възможностите на младите хора за развитието на общината.
2. Основна цел
Основна цел на Плана е подобряване качеството на живот на младите хора и създаване на условия за пълноценната им реализация в обществено-икономическия живот в общината.
3. Целеви групи
Общинският годишен план за младежта на Община Вълчи дол за 2024г. е насочен към младите хора на възраст от 15 до 29 годишна възраст, без разлика в техните образователни, социални, имуществени, политически и етнически убеждения.
II. АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА В ОБЩИНАТА
1. Демографска характеристика
Демографската картина за Община Вълчи дол, както и за цялата страна е неблагоприятна, населението застарява, както в резултат на естествените процеси на раждаемост и смъртност, така и в резултат на засилените миграционни процеси. През последните години се наблюдава засилване на желанието за емиграция особено сред по-ниско образованата част. Високообразованите млади хора от общината също не правят изключение от общата за страната тенденция да търсят реализация в големите градове на България, а част от тях и в чужбина.
По данни на дирекция АПИО към Общинска администрация гр. Вълчи дол, към 19.01.2024г. населението на възраст 15-29 години в Община Вълчи дол е 1 568 лица. В гр. Вълчи дол живеят 546 от младите хора а останалите 1 022 живеят по селата на територията на общината.
За Община Вълчи дол са налице същите тенденции, характерни за България като цяло. Прогноза на НСИ показва, че броят на младите хора ще намалява, като особено ще се отрази във възрастова група 20-29 години.
Друга обезпокоителна тенденция за общината е застаряване на населението. Проблемът със застаряването е най-вече в резултат на намалената раждаемост. В селата по-голяма част от жителите са над 65 годишна възраст, а броят на самотните хора сред тях е преобладаващ.
През 2023г. в Община Вълчи дол са родени 65 деца.
В този контекст, политиката на Община Вълчи дол по отношение на младите хора, трябва да се насочи към подобряване на условията за живеене и бизнес, за разкриване на нови работни места, за насърчаване на раждаемостта и подобряване достъпа до социални, здравни и образователни услуги.
2. Образование. Формално и неформално учене.
Основа за социализирането и реализирането на младите хора е образованието. То трябва да се развива във всички направления – както в областта на формалното образование – в образователната система, така и в областта на неформалното образование и ученето през целия живот. Българското общество има традиционно високи образователни ценности. Въпреки трудностите то се стреми да поддържа конкурентна европейска образователна система.
В общината има добре изградена мрежа от учебни заведения, която обхваща всички възрастови групи на задължително обучение. Образователната система в Община Вълчи дол включва 5 учебни заведения и 4 детски градини с 2 филиала, разположени в различни райони на общината.
В резултат на социално-икономическите условия в общината, пред образователната система се открояват специфични проблеми:
· Намалява броят на учениците, в общинските училища, поради ниска раждаемост и преместване на родителите и децата в други населени места в страната и в чужбина;
· От обучение отпадат ученици от ромския етнос по социални и семейни причини и поради безсилие на родителите да мотивират децата си за продължаване на образованието си;
· В професионалната гимназия се осъществява прием след основно образование и през същата година учениците отпадат от обучение и не продължават образованието си. Това налага подобряване на педагогическото взаимодействие и индивидуална работа на изграждане на мотивация за учебен труд, за адаптиране към условията и реда на учебната заведение и задържането в училище;
· Необходимо е да се продължи включването на учебните и детските заведения във финансово обезпечени национални и международни програми, които разширяват и допълват дейностите с децата и учениците и имат положителен ефект при формирането на подрастващите;
· Необходимо е разширяване на дейностите за работа с родителите и за приобщаването им, както към проблемите на училището, така и към сътрудничество при решаване проблемите със собствените им деца.
На територията на общината има деца, подлежащи на обучение, но незаписани в училищата и детските градини. Най-честата причина за това напускането на Република България на целите семейства. От 2017г., със Заповед на Началника на РУО – Варна, в Община Вълчи дол са определени четири екипа за съвместна работа на институциите за обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Целта на екипите е обхватът на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, които не са обхванати в образователната система или са в риск от отпадане от училище, както и реинтегриране в образователната система на отпаднали деца и ученици. Екипите на територията на община Вълчи дол работят по механизма под ръководството на експерти от РУО гр. Варна.
В сферата на младежката политика неформалното образование се осъществява чрез младежки инициативи и дейности за свободното време, чрез доброволчески дейности и др. Неформалното образование позволява на младите хора да придобият основни компетентности и допринася за личностното им развитие, социално включване и активно гражданство, чрез което се подобряват и перспективите им за трудова заетост.
3. Младежка заетост и икономическа активност.
Осигуряването на заетост на младите хора е условие за предстоящото им трудово и социално реализиране. Важно е да се създават и поддържат условия за подобряване на пригодността и осигуряване на заетост на младите хора в условията на пазарна икономика.
Основната характеристика на младежката общност в България през последните 20 години е нейната динамична промяна. Хората, които се характеризират като младежи, формираха своите основни ценности в периода на прехода към демократична държава, от затворена към пазарно ориентирана система.
Като най-характерна черта сред младите се очертава стремежът към независимост и самореализация – подчертан стремеж към самостоятелни решения и индивидуален подход към живота.
Съгласно действащото законодателство в Република България, на 16 години младият човек става трудоспособен, като започването на работа на работа на по-ранна възраст е при условията на специална закрила. Насочването на политиките за развитие би подпомогнало кариерната ориентация и би облекчило включването на трудоспособните млади хора в системата на трудовата заетост.
В повечето случаи младите хора нямат практически и трудов опит по придобитата специалност след завършване на своето образование и трудно се включват на пазара на труда.
Най-голям дял в структурата на безработните заемат младите хора до 29 г. предимно с основно и средно образование. По данни на Дирекция „Бюро по труда“ гр. Вълчи дол безработните младежи на възраст от 15 до 29 годишна възраст през 2023 г. е 51 лица, в т.ч.:
- до 19 г. възраст /средно годишен брой/ – 8 лица;
- от 20 до 24 г. възраст /средно годишен брой/ - 21 лица;
- от 25 до 29 г. възраст /средно годишен брой/ - 22 лица.
Дълготрайно безработни са лицата без професионална квалификация са лицата от ромски произход. В образователната структура се увеличава делът на лицата с основно и начално образование, което от своя страна води до намаляване възможностите за обслужване на работни места, изискващи професионална квалификация или определена специалност.
Голяма част от младите хора са демотивирани от предлаганото заплащане, както и от условията на работа. За да се противодейства на нарастващата младежка безработица, Община Вълчи дол търси начини за подкрепа за създаване на работни места чрез осигуряване на временна заетост по Оперативни програми. Съществуват и държавни мерки, целящи стимулиране наемането на работа на младежи до 29г., регистрирани в Дирекция „Бюро по труда“, както и наемането на лица до 29г. с увреждания., които са налице и на територията на Общината.
4. Гражданска активност и младежко доброволчество.
Доброволчеството дава множество възможности на младите хора да изразят своя порив към хуманност и грижа за другите, както и да се утвърдят общочовешките ценности сред младото поколение. Доброволчеството сред младите хора е като движеща сила за личностно развитие, мобилност, учене, конкурентоспособност, социално сближаване, солидарност между поколенията и формиране на гражданско самосъзнание. Макар готовността на младите хора да участват в доброволчески акции да нараства, все още са ограничени възможностите за доброволчески дейности. Ценността на доброволчеството все още не се познава широко от младите хора. Не е регулиран статута на доброволците и не са гарантирани правата им.
Необходимо е:
· осигуряване на подходящо обучение и квалификация за младите доброволци, свързани с извършваните от младите доброволци дейности;
· регламентиране принципите на доброволческата дейност; права и статута на доброволеца; задължения и отговорности; обучение и квалификация; както и изискванията при извършване на доброволчески дейности;
· въвеждане на „доброволческа книжка“ като официален удостоверителен документ за обстоятелствата свързани с доброволческата дейност на младите хора;
· законова закрила на младите доброволци, особено на непълнолетните – те се нуждаят от законова закрила;
· популяризиране и насърчаване на младежкото доброволчество и създаване на трайни партньорства с Община Вълчи дол.
На територията на Община Вълчи дол функционират: доброволчески клуб „Усмивка“ към СУ „Васил Лесвки“ гр.Вълчи дол, скаутски отряд „Вълците“ към МКБППМН и Общинска доброволческа организация към Български червен кръст.
5. Здравословен начин на живот.
Наблюдава се тенденция сред младежите, че не водят здравословен начин на живот. Нараства потребността за развитие на знанията в сферата на правилното хранене, сексуално и репродуктивно здраве, предпазване от полово предавани болести, предпазване от вредни навици. Нараства броят на младежите, които често употребяват алкохол, всекидневно пушене, прием на наркотични вещества и то в най-рисковата възраст 15-24 годишна възраст.
Грижата за здравето на учениците и младите хора е възложено на общопрактикуващите лекари и медицинските специалисти от здравните кабинети. Личните лекари извършват профилактични прегледи, а останалите медицински специалисти от училища и детски градини провеждат измервания, включващи ръст и тегло. Водят се здравни картони.
Възпитанието на младите хора във воденето на здравословен начин на живот е едно от най-важните условия за тяхната успешна реализация.
Общинска администрация гр. Вълчи дол в сътрудничество с директорите на училища и медицинските специалисти от здравните кабинети в тях поемат ангажимент да предприемат информационна кампания сред подрастващите как да се хранят здравословно и как да се предпазят от нежелана бременност.
6. Физическа активност и спорт.
Изграждане на умения и формиране на нагласи за здравословен начин на живот, създаване на условия за привличане и развитие на спорта сред младежите, като средства за превенция на рисково поведение са сред приоритетите на Община Вълчи дол.
На територията на общината осъществяват своята дейност 6 спортни клуба. Обхванати са около 160 деца.
7. Младежка престъпност.
Ниската степен на доверие и респект по отношение на правоохранителните и правораздавателните органи сред младите хора възпрепятства активното им участие в превенцията на престъпността. Необходимо е да се стимулира активното участие на младите хора в превенцията на престъпността, особено в превенцията на правонарушенията, извършени от младите хора. В тази насока е необходимо да се предприемат мерки за:
· Организиране на информационни и образователни кампании за превенция на правонарушенията, извършване от млади хора;
· Мобилизиране на местните общности, особено на младежките и спортни организации, в превенцията на детската и младежка престъпност;
Основната дейност на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) е разглеждането проявите на малолетни и непълнолетни. Целта на възпитателните дела е изясняване на факторите за извършване на противообществените прояви и престъпления, опазване на личността на извършителите от последващи такива, преодоляване на деформации и дефицити в нравственото развитие на детето и прилагането на най-подходящата възпитателна мярка по чл.13, ал.1 от ЗБППМН.
През 2023г. са образувани също 3 възпитателни дела. Наложени са 8 възпитателни мерки по чл.13 ал.1 т. 1-10 и 12 спрямо общо 3 извършители на противообществени прояви, от тях непълнолетни - 3 (момчета).
Децата извършват противообществените прояви поради лекомислие и неосъзнаване същността на извършеното; наблюдава се дефицит на родителския капацитет и липса на адекватна грижа за децата и тяхното възпитание.
МКБППМН работи в пряко взаимодействие с всички институции, имащи отношение към децата.
III. ПРИОРИТЕТИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩИНСКАТА ПОЛИТИКА И МЕРКИ ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ.
Приоритетите при провеждане на общинската политика за младежта в Община Вълчи дол са в съответствие със стратегическите цели на Националната стратегия за младежта 2021-2030г.
Националната стратегия за младежта 2021 - 2030 г. разглежда младите българи като „Способни, ангажирани и овластени млади хора, готови да развиват своя пълен потенциал и съзнателно да допринасят за развитието на Република България в контекста на европейското семейство и глобалния свят.“
ПРИОРИТЕТ 1: НАСЪРЧАВАНЕ НА НЕФОРМАЛНОТО ОБУЧЕНИЕ. Специфични цели:
· Повишаване на достъпа до неформално обучение за развитие на ключови компетентности;
· Повишаване на качеството на неформално обучение
ПРИОРИТЕТ 2: НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА И ПОДКРЕПАТА ЗА МЛАДИ ХОРА, КОИТО НЕ УЧАТ, НЕ РАБОТЯТ И НЕ СЕ ОБУЧАВАТ (NEETS).
Специфични цели:
· Насърчаване на заетостта на младите хора;
· Насърчаване на включването в образование и заетост на млади хора, които не учат, не работят и не се обучават (NEETs);
ПРИОРИТЕТ 3: НАСЪРЧАВАНЕ НА АНГАЖИРАНОСТТА, УЧАСТИЕТО И ОВЛАСТЯВАНЕТО НА МЛАДИТЕ ХОРА.
Специфични цели:
· Повишаване на нивото на гражданска ангажираност на младите хора;
· Повишаване на нивото на овластяване и качествено участие на младите хора в процесите на вземане на решения на местно, национално и европейско ниво;
· Осигуряване на подкрепяща среда за младежките организации и популяризиране на ползи от тяхната работа.
ПРИОРИТЕТ 4: РАЗВИТИЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ НА МЛАДЕЖКАТА РАБОТА В НАЦИОНАЛЕН МАЩАБ.
Специфични цели:
· Насърчаване на иновативни подходи в младежката работа.
ПРИОРИТЕТ 5: СВЪРЗАНОСТ, ТОЛЕРАНТНОСТ И ЕВРОПЕЙСКА ПРИНАДЛЕЖНОСТ.
Специфични цели:
· Насърчаване на социалното включване на младите хора от уязвими групи;
· Насърчаване на толерантност и ненасилие, превенция на агресия сред младите хора, включително и в онлайн пространствата;
· Засилване на чувство за принадлежността към ЕС и споделяне на европейските ценности.
ПРИОРИТЕТ 6: НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН И ПРИРОДОЩАДЯЩ НАЧИН НА ЖИВОТ.
Специфични цели:
· Създаване на условия и насърчаване на младите хора към здравословен начин на живот, здравословно хранене, физическа активност и спорт;
· Превенция на проблеми, свързани с психичното здраве на младите хора;
· Превенция на проблеми, свързани със сексуалното и репродуктивно здраве на младите хора;
· Постигане на осъзната промяна в мисленето и поведението на младите хора по отношение на опазване на околната среда.
ПРИОРИТЕТ 7: НАСЪРЧАВАНЕ НА КУЛТУРАТА И ТВОРЧЕСТВОТО СРЕД МЛАДИТЕ.
Специфични цели:
· Повишаване на достъпа до култура и нивото на културно участие на младите хора;
· Насърчаване на лични творчески умения.
IV. ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, КОИТО ДОПРИНАСЯТ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СТРАТЕГИЯ ЗА МЛАДЕЖТА.
ДЕЙНОСТ |
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ |
ОТГОВОРНИК |
СРОК |
ФИНАНСИРАНЕ |
|
Обучения по кариерно ориентиране |
- информиране, консултиране и обучение на ученици и техните родители и учители; - участие в срещи с ръководства на училища, общинска администрация, младежки и неправителствени организации; |
Общинска администрация – гр. Вълчи дол; Дирекция „Бюро по труда“ – гр. Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
|
|
Кръгла маса на тема: „Пазара на труда и младите хора“ |
- организиране на срещи и трудови борси с младежите |
Общинска администрация – гр. Вълчи дол; Дирекция „Бюро по труда“ – гр. Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
|
|
„Да почистим България заедно” |
Организирано почистване на обществени места в общината с участието на младежи от общината |
Общинска администрация – гр. Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
Общински бюджет, Национална кампания |
|
Реализиране на информационни кампании |
- популяризиране на услуги за подрастващи и младежи; - предоставяне на младежки услуги – информация, консултиране. |
Общински училища; Общинска администрация – гр. Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
|
|
Провеждане на дискусии, прожектиране на филми |
- превенция на употребата на наркотични вещества |
Общински училища /здравни кабинети/; Общинска администрация, МКБППМН към Община Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
В рамките на утвърдения бюджет на отговорната институция – РЗИ, МКБППМН |
|
Кампания във връзка със Световния ден без тютюнопушене |
- раздаване на информационни материали; - лекции за вредата от тютюнопушенето и въздействие върху здравословното състояние на младите хора |
РЗИ – гр. Варна; Общински училища /здравни кабинети/ |
до края на м. декември 2024 г. |
В рамките на утвърдения бюджет на отговорната институция – РЗИ От страна на останалите отговорни лица финансиране не се изисква |
|
Организиране и провеждане на анти-спин кампания |
- раздаване на информационни материали; - лекции по превенция на ХИВ/СПИН и сексуално предавани болести |
РЗИ – гр. Варна; Общински училища /здравни кабинети/ |
до края на м. декември 2024 г. |
В рамките на утвърдения бюджет на отговорната институция – РЗИ От страна на останалите отговорни лица финансиране не се изисква |
|
Популяризиране на спорта и физическата култура |
- срещи със спортните клубове на територията на общината; - засилване на интереса на младежите към спорта и здравословния начин на живот, чрез разкриване на нови спортни клубове |
Общинска администрация – гр. Вълчи дол /здравен медиатор/; Общински училища /здравни кабинети/ Спортни клубове на територията на общината |
до края на м. декември 2024 г. |
Общински бюджет, съгласно заложените средства в Спортния календар |
|
Провеждане на тренинги и обучения |
- оказване на първа помощ; - запазване на психичното здраве на младите хора |
Общински училища /здравни кабинети/ |
до края на м. декември 2024 г. |
Общински бюджет, съгласно заложените средства в Спортния календар |
|
Провеждане на спортни инициативи |
- участие в спортни състезания |
Общински училища; Общинска администрация – гр. Вълчи дол; Спортни клубове на територията на общината |
до края на м. декември 2024 г. |
Общински бюджет, съгласно заложените средства в Спортния календар |
|
Насърчаване на доброволчески инициативи |
- информационни кампании за нови доброволци; - въвеждащи обучение за нови доброволци. |
Доброволчески клуб „Усмивка“ към СУ „Васил Левски“ гр.Вълчи дол БЧК, Читалища на територията на Общината, Кметове и кметски наместници |
до края на м. декември 2024 г. |
МКБППМН |
|
Награждаване на доброволци |
- награждаване на най-активни доброволци |
БЧК, Скаутски отряд „Вълците“ към МКБППМН, Читалища на територията на Общината, Кметове и кметски наместници по населените места |
до края на м. декември 2024 г. |
МКБППМН |
|
Подготовка за реакции при бедствия, аварии и катастрофи |
- осъществяване на практически опит за действия при тези ситуации |
Общински училища, Общинска администрация – гр. Вълчи дол, РСПБЗН – Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
Не се изисква |
|
Участие на младежи в певчески и танцови състави |
- участие в певчески и танцови състави |
Читалища на територията на Община Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
Не се изисква |
|
Повишаване на социалната адаптация и повишаване на заетост на младежите в неравностойно положение |
- социално включване на младежи в неравностойно положение |
Общинска администрация – гр. Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
|
|
Активно участие на младите хора от малките населени места в обществения живот |
- достъп на младите хора до интернет, художествена литература; - активно участие в местното самоуправление |
Общинска администрация – гр. Вълчи дол Кметове и кметски наместници по населените места |
до края на м. декември 2024 г. |
Не е необходимо |
|
Организиране на срещи между младежи от всички етноси |
-подобрен междуетнически диалог |
Читалищата на територията на Общината; Общинска администрация – гр. Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
Не е необходимо |
|
Ангажиране вниманието и ежедневието на младежите с цел намаляване на младежката престъпност |
-свеждане до минимум младежката престъпност и правонарушения |
Общинска администрация – гр. Вълчи дол /МКБППМН/; Участък Полиция гр. Вълчи дол |
до края на м. декември 2024 г. |
|
|
V. ОРГАНИЗАЦИЯ И КООРДИНАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ.
Основните дейности за постигане на целите са:
· кандидатстване за финансиране по Оперативни програми и др. донори, в т.ч. национални и общински;
· реализиране на дейностите изисква съвместните усилията на всички отговорни субекти;
· постигнатите резултати да се базират на съчетаване на обществената активност с общинската и държавната политика за младежта;
· организирането и изпълнението на дейностите да е съобразено с действащата нормативна уредба.
Кметът на Община Вълчи дол:
· Работи в тясно сътрудничество с РУО – гр. Варна, Министерство на образованието и науката, Министерство на младежта и спорта, Областния управител и всички заинтересовани лица, когато се разглеждат въпроси, свързани с политиката за младежта;
· Анализира състоянието на младежта в общината и изготвя проект на Общинския годишен план за младежта;
· Предоставя на Областния управител Общинския годишен план за младежта и отчет за изпълнението на дейностите, насочени към младежите на територията на общината за предходната година;
· Ръководи, организира и координира дейността по изпълнение на Общински годишен план за младежта;
· Осигурява отчетност, публичност и прозрачност на общинската политика за развитие на младежта.
VI. ДЕЙСТВИЯ ПО НАБЛЮДЕНИЕ, ОЦЕНКА И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА.
Общинският годишен план за младежта на Община Вълчи дол за 2024 година е разработен въз основа на планираните инициативи от Общинска администрация и читалищата на територията на Община Вълчи дол. В периода на реализация на дейностите, наблюдението на плана и координацията между ангажираните институции ще бъде осъществявана от експерти на общинска администрация и в резултат ще бъде изготвен годишен отчет за реализираните инициативи, който ще се представи в Областна администрация – Варна.
Планът е отворена система и подлежи на промени през годината при постъпване на мотивирани предложения и идеи за младежки мероприятия и дейности.
VII. РЕД И НАЧИН ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ НА ПЛАНА.
Общинският годишен план за младежта на Община Вълчи дол за 2024г. се публикува на официалната интернет страница на Община Вълчи дол www.valchidol.bg/ и е достъпен за всички заинтересовани страни.
Настоящият План е приет с Решение №103 по Протокол №7 год. от проведено редовно заседание на Общински съвет Вълчи дол на 16.02.2024 год.
Изготвил:
Веселина Златарова
Младши експерт ИПХД
- Написано от: Стилияна Иванова - директор дирекция "Инвестиционна политика и хуманитарни дейностти"
ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧИТАЛИЩНАТА ДЕЙНОСТ В ОБЩИНА ВЪЛЧИ ДОЛ ЗА 2024 ГОДИНА
Годишна читалищна програма за 2021г.
НЧ „Димитър Благоев – 1907“, гр. Вълчи дол
Електронен адрес:
Телефон: 05131/22 41
НЧ „Светлина – 1927“, с. Бояна
Електронен адрес:
НЧ „Отец Паисий-1927“, с. Брестак
Електронен адрес:
НЧ „Изгрев 1927“, с. Войводино
Електронен адрес:
НЧ „Асен Златаров – 1937“, с. Генерал Киселово
Електронен адрес:
НЧ „Наука – 1913“, с. Генерал Колево
Електронен адрес:
НЧ „Пробуда 1927“, с. Добротич
Електронен адрес:
НЧ „Никола Йонков Вапцаров – 1928“, с. Есеница
Електронен адрес:
НЧ „Христо Ботев – 1929“, с. Изворник
Електронен адрес:
НЧ „Христо Ботев 1914“, с. Искър
Електронен адрес:
НЧ „Христо Ботев 1920“, с. Калоян
Електронен адрес:
НЧ „Зора – 1928“, с. Караманите
Електронен адрес:
НЧ „Просвета – 1926“, с. Михалич
Електронен адрес:
НЧ „Елин Пелин – 1927“, с. Оборище
Електронен адрес:
НЧ „Просвета 1912“, с. Стефан Караджа
Електронен адрес:
НЧ “Възраждане – 1920“, с. Червенци
Електронен адрес:
НЧ „Наука – 1907“, с. Щипско
Електронен адрес:
- Написано от: инж. Иво Ангелов