м. Януари 2024 г.
· На 10.01.2024 г. е подписан Административен договор № BG06RDNP001-7.020-0008-C01 по проект „Основен ремонт и подобряване на енергийната ефективност на ДГ „Здравец“, гр. Вълчи дол“, финансиран по Програма за развитие на селските райони, BG06RDNP001-7.020 - Енергийна ефективност „Реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общински сгради, в които се предоставят обществени услуги, с цел подобряване на тяхната енергийна ефективност“ по подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ от мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.
Проектът включва извършване на строително-монтажни работи за въвеждане на мерки за подобряване на енергийната ефективност, в това число чрез ВЕИ. Инвестиционното предложение (ИП) е свързано с изпълнение на СМР дейности предвидени в техническия проект за Етап 1 за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в това число и такива, свързани с производство на енергия за собствено потребление от ВЕИ на сграда собственост на община Вълчи дол. Проектът включва следните енергоспестяващи мерки: - поставяне на топлоизолация на външните стени; - поставяне на топлоизолация на покрив с въздушно пространство; - подмяна на дограма; - подмяна на осветителни тела; - инсталация за производство на енергия от ВЕИ – подмяна на топлоносител/ термопомпа; - инсталация за производство на енергия от ВЕИ - соларна система за БГВ; - инсталация за производство на енергия от ВЕИ - внедряване на фотоволтаична система. Изпълнението на проектното предложение ще удовлетвори потребността от подобряване на енергийната ефективност на сградата на ДГ "Здравец" в гр. Вълчи дол, което ще доведе до по – малко вложена енергия, а от там и намаляване разходите за енергия. Освен това реализацията на проекта ще позволи на общината да предприеме мерки за повишаване качеството на живот на населението, чрез подобряване на част от публичната инфраструктура в града, което от своя страна ще допринесе за подобряването на цялостния облик на община Вълчи дол.
Към настоящият момент върви процедура за избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки.
Стойност на проекта: 976 616.23 лв.
м. Февруари 2024 г.
· През м. февруари 2024 г. към МОСВ, ПУДООС, „Обичам природата - и аз участвам“ 2024г. е подадено проектно предложение „Опазване на природата чрез спорт“.
Проектното предложение за изграждане на мини игрище за футбол /закупуване на врати с мрежа, затревяване и разчертаване/ е одобрено и към настоящият момент се изпълняват дейност по проекта.
Стойност на проекта: 2 774,00 лв. с ДДС.
м. Март 2024г.
· Община Вълчи дол кандидатства с проектно предложение „Закупуване на лекотоварен автомобил за нуждите на Домашен социален патронаж гр. Вълчи дол“ по Целева програма „Подобряване на материалната база и автопарка за разнос на храна на Домашен социален патронаж“ към Фонд „Социална закрила“.
С договор за съвместна дейност от 20.05.2024г. проектното предложение е финансирано на стойност 44 800.00 лв. Община Вълчи дол участва със съфинансиране от своя страна на стойност 20 000.00 лв., при изпълнение на условията за финансиране от страна на Фонд „Социална закрила“.
След подписване на договора за финансиране, Община Вълчи дол входира искане за анекс за добавяне на хладилна трансформация на лекотоварния автомобил. Анексът беше одобрен.
Към настоящият момент тече срок за обжалване на Решението за избор на изпълнител на обществената поръчка за доставката на лекотоварен автомобил с хладилна трансформация.
· На 29.03.2024 г. е подписано Споразумение между Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Община Вълчи дол за финансиране на приоритен обект „Рехабилитация на път VAR 2116 Вълчи дол-Войводино-граница Община (Вълчи дол - Суворово)-Николаевка от км 5+000 до км 6+740“, финансиран съгласно Приложение №3 към чл.107 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024г.
При спазване на разпоредбите на ЗОП, през м. юни и м. юли 2024г. са подписани съответно договор за изпълнение на СМР и договор за осъществяване на строителен надзор.
Към настоящият момент изпълнените дейности са следните:
По част „Земни работи“: изкоп на неподходящ повърхностен пласт; престъргване и профилиране на съществуваща асфалтобетонова настилка; студено фрезоване на дефориации на съществуваща асфалтобетонова настилка; разкъртване на бетонови бордюри и бетонови водещи ивици; демонтиране на съществуващи парапети.
По част „Пътни работи“: Доставка и полагане на бетонови бордюри с размер 18/35/100, съгласно БДС 624-87; Направа на тротоар с циментови плочи, съгласно чертежите; Доставка и полагане на хоризонтална маркировка от боя с перли - шприц пластик; Доставка и монтаж на стандартни, рефлектиращи пътни знаци, съгласно БДС 1517-74; Доставка и монтаж на нестандартни, рефлектиращи пътни знаци, съгласно БДС 1517-74; Излят на място бетон В15, БДС 7268-83 за ремонт на водостоци; Армировка клас All и AIII, БДС 4758-84, оребрена стомана; Доставка и монтаж на стоманен парапет h=1.10m; Изпълнение на локален ремонт с изгребване на съществуваща трошенокаменна настилка;
По част „Разваляне при големи съоръжения“: Разваляне на съществуваща настилка; Разваляне на изравнителен бетон; Награпяване и почистване на горната бетонова повърхност от пътната плоча; Разваляне на хидроизолация върху циментова замазка; Демонтиране на съществуващи парапети; Демонтиране на съществуващи дилатационни фуги; Демонтиране на чугунени отводнители с ф110 мм; Почистване на бетонни повърхности за полагане на покритие съгласно БДС EN 1504-2.
По част „Ремонтни работи“: Възстановяване на насипи около устои; Почиствне на храсти, друга растителност и отпадъц; Излят на място бетон с класове по якост C35/45, по водоплътност 0,8, по мразоустойчивост 150, по въздействие на околна среда XF3, ХС4, XD3 с добавка от полинерни влакна, за тротоарни блокове; Бетон C30/37, клас по въздействие по околна среда хс4, xF1; Армировъчна стомана B5OOB съгласно БДС 9252-2007; Хидроизолация върху пътната плоча, неизискваща полагането на предпазни пластове. Полагане на защитно покритие съгласно БДС EN 1504-2 - принципи 1,2 и 8, включително устойчивост на противоразмразителни соли (за тротоари); Анкериране на армировка в пътна плоча с химични анкери с ETA сертификат (Европейски Технически Сертификат); PVC тръби ф 110 в тротоарни блокове; Прорязване на асфалта 2/4 cm и запълване с битумна паста; Покриване на видима армировка с подходящи саниращи средства съгласно БДС EN 1504-7 и възстановяване на бетонно покритие с разтвори клас R4, съгласно БДС EN 1504-3, включително отстраняване на нестабилни части от бетонната повърхност чрез водно бластиране и теханично отделяне, включително почистване на корозията армировка чрез струйна обработка с пясък или водно бластиране.
По част „Асфалтови работи“: Доставка и полагане на порьозен асфалтобетон /биндер/, за профилиране и изравняване на пластове с различна дебелина и ширина – на участък до центъра на населеното място.
По проекта се извършва рехабилитация на път VAR 2116. С изпълнението на проекта ще се подобри транспортната инфраструктура, ще се даде принос в икономическото развитие на района. Този път осъществява връзката на община Вълчи дол, с община Суворово и с областния център - гр. Варна.
Строителната площадка е открита на 25.07.2024г.
Стойност на проекта: 2 646 100.00 лв.
· На 01.04.2024г. е подписано Споразумение между Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Община Вълчи дол за финансиране на приоритен обект „Основен ремонт и реконструкция на площадно пространство – централна градска част гр. Вълчи дол“, финансиран съгласно Приложение №3 към чл.107 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024г.
При спазване на разпоредбите на ЗОП, през м. август 2024г. са подписани договор за изпълнение на СМР и договор за осъществяване на строителен надзор.
През м. август 2024г. Община Вълчи дол сключи Споразумение за сътрудничество по Закона за местното самоуправление и местната администрация с „ВиК“ – гр. Варна, с което страните се споразумяха да работят съвместно и да си сътрудничат за реализирането на обекта.
Съгласно споразумението, „ВиК“ – гр. Варна се задължава да изпълни следното:
- да осигури за своя сметка материалите, необходими за изпълнението на обекта в част ВИК;
- да изпълни за своя сметка 1 брой водомерна шахта 1.2 х 1.7 м.;
- да изпълни за своя сметка необходимите заварки по обекта;
- да изпълни за своя сметка реконструкция на 7 броя съществуващи РШ от готови елементи с дълбочина до 3м.
Към момента видовете дейности който се
извършват на обекта са по част ВиК.
В резултат от основния ремонт на площадното пространство се цели подобряване на вида и функционалността на град Вълчи дол.
Строителната площадка е открита 26.09.2024г.
Стойност на проекта: 1 212 900.00 лв.
м. Май 2024г.
· На 31.05.2024г. е подписан Административен договор № BG-RRP-4.020-0120-C01 по проект „Основен ремонт за енергийно обновяване сградата на НЧ "Просвета - 1926 г.", с. Михалич“, финансиран по Национален план за възстановяване и устойчивост, BG-RRP-4.020 - ПОДКРЕПА ЗА УСТОЙЧИВО ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ НА ПУБЛИЧЕН СГРАДЕН ФОНД ЗА АДМИНИСТРАТИВНО ОБСЛУЖВАНЕ, КУЛТУРА И СПОРТ.
Проектът включва извършване на СМР за основен ремонт за енергийно обновяване на сградата на НЧ „Просвета – 1926г.“, с. Михалич.
Очакваните резултати са: - Подобряване на енергийните характеристики на сградата; - Обновяване на публичната сграда, в изпълнение на целите на дългосрочната национална стратегия за обновяване на националния сграден фонд; - Подобрена публична инфраструктура на територията на община Вълчи дол; - Постигане на над 30 % спестена първична невъзобновяема енергия и подобряване на енергийната ефективност, чрез въвеждане на мерки за енергийна ефективност за сградата, при спазването на „принципа за ненанасяне на значителни вреди“; - Достигане на клас на енергопотребление „А“ на сградата, след изпълнение на енергоспестяващите мерки, при клас "G" в настоящия момент; - Подобряване на експлоатационните характеристики за удължаване на жизнения цикъл на сградата на НЧ „Просвета – 1926г.“, с. Михалич.
Стойност на проекта: 732 969.12 лв. с ДДС, от които:
667 569.12 лв. с ДДС БФП
65 400.00 лв. с ДДС съфинансиране от страна на Община Вълчи дол.
· На 31.05.2024г. е подписан Административен договор № BG-RRP-4.020-0123-C01 по проект „Основен ремонт за енергийно обновяване сградата на Община Вълчи дол“, финансиран по Национален план за възстановяване и устойчивост, BG-RRP-4.020 - ПОДКРЕПА ЗА УСТОЙЧИВО ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ НА ПУБЛИЧЕН СГРАДЕН ФОНД ЗА АДМИНИСТРАТИВНО ОБСЛУЖВАНЕ, КУЛТУРА И СПОРТ.
Проектът включва извършване на основен ремонт на административната сграда на Община Вълчи дол за въвеждане на мерки за енергийна ефективност, насочени в 2 направления: намаляване на енергийните и топлинните загуби, чрез топлинно изолиране на външни стени, покрив и под; подмяна на дограма; подмяна на осветителната система; добавяне на генератор на топлина към отоплителна инсталация в сградата - термопомпа въздух-вода, и оползотворяване на енергията от възобновяеми източници, чрез изграждане на фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди с мощност 75 kWp.
Очакваните резултати са: - Подобряване на енергийните характеристики на административната сграда на Община Вълчи дол; - Обновяване на сградата на Община Вълчи дол в изпълнение на целите на дългосрочната национална стратегия за обновяване на националния сграден фонд; - Подобрена публична сграда с административно предназначение на територията на гр. Вълчи дол; - Постигане на над 30 % енергийно спестяване на първична невъзобновяема енергия и подобряване на енергийната ефективност, чрез въвеждане на мерки за енергийна ефективност за сградата, при спазването на „принципа за ненанасяне на значителни вреди“. - Достигане на клас на енергопотребление „А“ на сградата на Община Вълчи дол; - Подобряване на експлоатационните характеристики за удължаване на жизнения цикъл на сградата на Община Вълчи дол.
Стойност на проекта: 1 821 472.31 лв. с ДДС, от които:
1 610 882.58 лв. с ДДС БФП
210 589.73 лв. с ДДС съфинансиране от страна на Община
м. Август 2024г.
· Община Вълчи дол със Заявление по чл.78, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за социалните услуги (ППЗСУ) иницира производство по издаване на заповед за предварително одобрение от Агенцията за социално подпомагане (АСП) за създаване на нова социална услуга „Център за обществена подкрепа“, която да се финансира от държавния бюджет.
На 12.08.2024г. е издадена заповед на Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане (АСП) с № РД01-1693/12.08.2024г., приложение към настоящата докладна, за даване на предварително одобрение за създаване на социална услуга „Център за обществена подкрепа“, считано от 01.12.2024г.
В Център за обществена подкрепа, съгласно Преходните и заключителни разпоредби на Наредбата за качество на социалните услуги до приемането на Националната карта на социалните услуги, се прилагат стандартите за качество на социалните услуги по чл.15 от Закона за социалните услуги (ЗСУ):
1. информиране и консултиране /като общодостъпна и като специализирана услуга/;
2. застъпничество и посредничество;
3. общностна работа;
4. терапия и рехабилитация.
5. обучение за придобиване на умения / като общодостъпна и като специализирана услуга/;
Брой потребители на социалната услуга, за които се изисква осигуряване на финансиране от държавния бюджет – 30 потребители.
Брой и длъжности на служителите, които ще извършват дейностите по предоставянето на социалната услуга:
Съгласно Наредбата за качеството на социалните услуги, предвид профила на социалната услуга, целевата група потребители и с цел гарантиране качественото предоставяне на услугата, е необходим персонал от 8 щатни бройки длъжности, от които:
- Управител - 1 бр.
- Социален работник – 3 бр.
- Психолог – 1 бр.
- Педагог – 1 бр.
- Логопед – 1 бр.
- Хигиенист – 1 бр.
Място, на което ще се предоставя услугата:
Социалната услуга „Център за обществена подкрепа“ ще се предоставя на адрес: гр. Вълчи дол, ул. „Родопи“ № 2. Сградата е публична общинска собственост и е изградена по проект „Общностен център за деца и семейства“ със заем от Световна банка през 2015 година.
С разкриването на 19 нови работни места Община Вълчи дол продължава политиката на социална ангажираност и интеграцията на безработните лица на пазара на труда.
· На 02.07.2024 г. е подписан Договор за заетост с Агенция по заетостта чрез Дирекция „Бюро по труда“, гр. Вълчи дол за реализиране на Регионална програма за заетост на област Варна за 2024г.
Общо 12 безработни лица са назначени на работа на длъжност „общ работник“ в населените места на територията на. Дейностите, които изпълняват безработните са: озеленяване, поддържане на общински сгради, паркове и обществени места и др. Те ще работят на 8-часов работен ден в продължение на пет месеца.
Стойност на РПЗ 2024г.: 28 639.75 лв.
· На 16.07.2024 г. е подписан Договор за осигуряване на заетост с Агенция по заетостта чрез Дирекция „Бюро по труда“, гр. Вълчи дол за реализиране на проект „Младежка заетост +“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027г.,
От 18.07.2024г. за срок от 12 месеца са назначени 3 безработни лица на длъжност „технически сътрудник“ на 8-часов работен ден.
Стойност: 30 024.00 лв.
· Считано от 05.08.2024г. по Национална програма за обучение и заетост на продължително безработни лица, Компонент 2 „Аварийно спасителна дейност“, Община Вълчи дол осигури работни места на 3 безработни лица на длъжност „общ работник“ Те работят на 4-часов работен ден в продължение на три месеца.
Стойност на НП: 5 943.00 лв.
· На 21.10.2024г. е подписан Договор за заетост с Агенция по заетостта чрез Дирекция „Бюро по труда“, гр. Вълчи дол за реализиране на Национална програма „Старт на кариерата 2024“.
Стойност: 15 738.00 лв.
Подадени проектни предложения:
1. На 22.05.2024 г. е подадено за финансиране проектно предложение „Бъдеще заедно - чрез образование!“ към Програма "Образование" 2021-2027, процедура
BG05SFPR001-1.004 - Утвърждаване на интеркултурното образование, чрез култура, наука и спорт.
Проектно предложение съдържа една основна цел и няколко специфични цели. Основната цел е утвърждаването на интеркултурното образование. Целта ще се постигне с всички планирани, в рамките на дейностите по проекта, занимания. Тя е заложена в изготвянето на всяко едно занимание и е ръководно начало при съставянето на настоящото проектно предложение. Целта и изпълнението и ще насърчи позитивното отношение към разнообразната училищна и житейска среда. Специфичните цели, заложени в проектното предложение, са: 1. Интеграция и мултидисциплинарност; 2. Постепенност, прогресивност и спираловидност на процеса на обучение и възпитание. 3. Гъвкавост, диалогичност, дискусионност, новаторство, творчество; 4. Насоченост към формиране на социални умения за общуване, самооценка, самоконтрол и работа в екип; 5. Осигуряване на обща и/или на допълнителна подкрепа за ученици с обучителни трудности и/или с проблемно поведение; 6. Недопускане на дискриминация в училище; 7. Хуманизъм , толерантност, прозрачност и автономия в образователния процес; 8. Запазване и развитие на българската образователна традиция; 9. Запазване на културното многообразие и приобщаване чрез българския книжовен език; 10. Иновативност в педагогическите практики; 11. Създаване на общност от активни родители; 12. Подобряване на диалога между образователните институции и родителите; 13. Провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация, основана на раса, пол, етнически произход и религиозна принадлежност.
Към настоящият момент проектното предложение е в процес на оценка. Премината е оценка за административно съответствие и е допуснато до ТФО.
Стойност на подаденото проектно предложение: 173 136.60 лв. без ДДС.
2. На 31.10.2024г. е подадено за финансиране проектно предложение „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания в Община Вълчи дол“ по Национален план за възстановяване и устойчивост, процедура BG-RRP-11.018 - Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания.
Проектното предложение е насочена към удовлетворяване на потребностите на Община Вълчи дол за изграждане на социална инфраструктура. Основната дейност включва ново строителство и доставка на оборудване и обзавеждане на 6 бр. РГПЛИЗ и 1бр. ЦСПЛУТС. За реализацията на проектното предложение се предвижда изпълнение на дейности за изграждане на материална база за резидентна грижа за лица с увреждания като се осигури среда за живот в малка група , всяка от тях с 15 места за настаняване с местоположение с. Оборище,общ. Вълчи дол в новообразуван имот, а с изграждането на ЦСПЛУТС в с. Брестак, общ. Вълчи дол, в ПИ с идентификатор №06416.501.550, УПИ II, кв.54, ул. "Здравец" №5. ЦСПЛУТС ще се осигурят подкрепящи социални услуги за хората, изведени от институции в новите резидентни грижи. Чрез изпълнението на проектното предложение, Община Вълчи дол ще осигури гарантиране на правото на всяко лице на подкрепа за живот в домашна среда и в общността, с цел подобряване на качеството на живот и социално включване на хората с увреждания. Предвидените дейности и целите и резултатите на проекта напълно съответства на залегналите цели и приоритети в Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа, Националната карта на социалните услуги.
Към настоящият момент проектното предложение е в процес на оценка.
Стойност на подаденото проектно предложение: 9 150 000.00 лв. без ДДС.