Обявление
за създаване на общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ и приемане на Правилник за дейността
Всяка българска община притежава своя собственост. Управлението на общинската собственост в Република България се извършва съгласно разпоредбите на Закона за общинската собственост /ЗОС/. Той урежда обществените отношения по придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост.
Изпълнението на решенията на общинския съвет свързани с управлението на общинската собственост е задължение и правомощие на кмета на общината и управляваната от него общинска администрация. Погледнато от друга страна управлението на общинската собственост представлява стопанска дейност и като такава следва тя да носи приходи на собственика.
Съгласно ЗОС общината може да извършва стопанска дейност чрез търговски дружества с общинска участие в капитала, чрез дружества по Закона за задълженията и договорите или чрез сдружения с нестопанска цел при условията и реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Общината може да осъществява самостоятелна стопанска дейност и чрез общински предприятия, създадени по реда на ЗОС.
По своята правна същност общинското предприятие представлява специализирано звено на общината за изпълнение на дейности, финансирани от общинския бюджет. То осъществява дейността си въз основа на правилник приет от общинския съвет. Правилникът определя предмета на дейност, структурата, управлението, числения състав и правата и задълженията на предприятието по отношение на предоставеното му общинско имущество. Общинското предприятие е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити. Предприятието може да осъществява дейност по управление, изграждане, поддържане, ремонт и реконструкция на обекти и съоръжения на техническата инфраструктура и други имоти – общинска собственост, както и предоставяне на свързаните с тях услуги на населението, както и по предоставяне на други услуги или осъществяване на други местни дейности необходими за задоволяване на потребностите на общината или на нейното население, които се финансират от общината, определени от общинския бюджет.
Предвид важното значение и оказване на комунални услуги е необходимо да бъде създаден общинско предприятие за тяхното управление – законосъобразно, целесъобразно, прозрачно и добро, което да бъде в състояние да реализира приходи за общината.
На основание чл.28, ал.2 от Закона за нормативните актове, представяме следните
МОТИВИ
за създаване на Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ и Правилник за дейността му
I. Причини: Организацията и дейността на Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ към Община Вълчи дол, съгласно чл. 52, ал.3 от Закона за общинската собственост е необходимо да бъдат уредени в Правилник.
Социалните предприятия са допълнителна вазможност за нестопанските организации да генерират приходи от стопанска деиност, в търсене на нови и устойчиви ресурси за изпълнение на обществено-полезни дейности. Хората и техните нужди са водещи при планиране на социално предприятие, тоест стопанското начинание е само средство за постигане на социиалната мисия. Свързващото звено във всяко социално предприятие е мисията, към какво се стремим и какво искаме да постигнем.
Концепцията за социално предприятие, се фокусира върху социално-икономическата интеграция на уязвимите и рисковите членове на нашето общество и търси начини за осигуряване заетост, развитие на умения и интеграция, като в същото време работи за постигане на икономическа независимост чрез генериране на средства за финансиране на социални дейности.
Целта на общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ е да се улесни достъпа до заетост, осигуряване на подкрепа за социално включване на уязвими групи и подобряване на качеството на живот на лица в неравностойно положение, чрез създаване на подходящи условия за тяхната професионална интеграция в сферата на социалната икономика.
ІІ. Цели, които се поставят: Със създаването на Общинско предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ към Община Вълчи дол се цели постигане на по-добра оперативност, ефективност и икономичност на извършваните дейности.
Главната цел: създаване на заетост и преодоляване на социалната изолация на уязвимите групи в Община Вълчи дол чрез създаване на Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“, с предмет на дейност предмет на дейност озеленяване и благоустройство на общински обекти и площи в община Вълчи дол, почистване на домове, дворове и градини и извършване на дребни текущи ремонти на частни и бизнес клиенти.
Специфични цели: създаване на модел на социално предприятие за заетост; възвръщане на трудовите навици и развитие на умения и дисциплина на лица с трайна липса на трудова заетост; осигуряване на защитени работни места за хора в неравностойно положение на пазара на труда и други социално изключени лица; повишаване конкурентоспособността на продължително безработни лица чрез включването им в мотивационно обучение и обучение за придобиване на професионална квалификация; осигуряване на възможности за повишаване на социалния статус на лица от уязвимите групи и изравняването им с другите граждани от местната общност; развитие и популяризиране социалната икономика като начин за преодоляване на социалната изолация на определени уязвими групи и постигане на оптимизация на разходите, които Общината осигурява за благоустрояване, озеленяване и почистване на зелените си площи. Пряката целевата група включва следните лица - продължително безработни лица, безработни над 54-годишна възраст, безработни с основно или по-ниско образование, без професионална квалификация, лица с увреждания и родители на деца с увреждания,с които ще се работи с цел мотивиране и създаване на умения за социална и професионална интеграция.
ІІІ. Очаквани резултати: Чрез създаването на Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ към Община Вълчи дол ще бъде подсигурено изпълнението на широк кръг дейности по отношение на ремонта и поддръжката на общинско имущество и озеленяването, почистване на домове, дворове и градини и извършване на дребни текущи ремонти на частни и бизнес клиенти от специализирана структура към Общината.
Създаването на ОП „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ и разкриването на нови работни места, като се гарантира по-висока, по-качествена заетост, намаляване на бедността в региона и насърчаване на социалното включване на лица от целевата група
Приемането и прилагането на Правилника ще доведе до ефективност осъществяването на законосъобразна дейност на Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ към Община Вълчи дол, съответно до правилното стопанисване и управление на предоставеното му имущество.
ІV. Финансови и други средства, необходими за създаването на Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ към Община Вълчи дол и приемането на Правилника за дейността му:
Новосъздаденото Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ към Община Вълчи дол ще се финансира със средства от бюджета на Община Вълчи дол и неговият директор ще бъде второстепенен разпоредител с бюджетни средства. Ще се търсят средства и за европейско финансиране.
Приемането на Правилника няма да е свързано с изразходване на допълнителни финансови средства от бюджета на общината, както и с допълнителни човешки ресурси.
V. Анализ на съответствие с правото на ЕС.
Тенденциите в местното самоуправление и местната администрация са най-концентрирано изразени в Европейската Харта за местното самоуправление и в Европейската Харта за регионално развитие. Те подчертават необходимостта от отчитането в правните актове на всички особености на местните структури с оглед на задоволяването на потребностите на населението по места чрез ефективно местно самоуправление.
Доколкото настоящия проект има за предмет приемане на подзаконов нормативен акт, който подлежи на издаване на основание чл. 21, ал. 2, от ЗМСМА от Общински съвет като орган на местно самоуправление, то приложими са разпоредбите на „Европейската харта за местното самоуправление“.
Проектът за създаване на Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване на територията на Община Вълчи дол“ към Община Вълчи дол и Правилника за дейността му е съобразен с чл. 3, т. 1 във връзка с т. 2 и чл. 4 от Европейската харта за местното самоуправление.
На основание чл. 26, ал. 2 и ал.4 от ЗНА, във връзка с чл. 77 от АПК, заинтересованите лица могат в 30-дневен срок от публикуване на настоящия проект на интернет страницата на Община Вълчи дол да направят предложения и да изразят становища.
Предложенията и становищата могат да бъдат депозирани в Информационен център на Община Вълчи дол на адрес: гр. Вълчи дол, пл. ”Христо Ботев” №1 или на e-mail: oba@valchidol.bg